ایران بهشت دلالان

باید اذعان داشت که هیچ مدیریت درستی در زمینه اشتغال وجود ندارد و در حال حاضر هم قشر تحصیل کرده و هم فاقد تحصیلات ما درگیر درصد بالایی از بیکاری هستند.

بیشترین انتظار از دولت این است که حداقل مشاغل موجود را حفظ کند و توقع ایجاد شغل، انتظار خوش بینانه ای است.

آنچه که ازخبرها و حکایات که می شنویم خبر از، از دست رفتن فرصت های شغلی موجود می دهد.

در حال حاضر کشور ما بهشت دلال هاست و بهترین سود را دلال ها می برند.

افرادی که هیچ هنری ندارند با ارتباطات و اطلاعاتی که دارند به وسیله یک تلفن به ثروتهای میلیاردی دست پیدا می کنند که این وضعیت نه به نفع تولید کننده است و نه به نفع مصرف کننده.

مصرف کننده زیر بار گرانی له می شود و سبدهای مصرفی ما روز به روز دچار کاهش و فقر می شوند.

از طرف دیگر افزایش قیمت ها باعث افزایش قیمت مواد اولیه و کالاهای واسطه ای برای تولید کننده ها شده که این باعث کاهش فروش تولید کنندگان شده است.

این به نفع تولید کندگان نیست و در این میان تنها دلالان هستند که نه سرمایه هایشان دچار ریسک و مشکل می شود و نه با دیگر مشکلات اقتصادی جامعه دچار تزلزل و مشکل می شوند و از این هرج و مرجی که در اقتصاد کشور به وجود آمده استفاده می کنند.

وضعیت کنونی اقتصاد کشور را اقتصاد  نسبتا ناسالمی باید دانست زیرا که دلالان بازیگران این قمارخانه هستند و به نحوی یک شبه ثروتهای میلیاردی به جیب می زنند و اوضاع همچنان به نفع آنها به پیش می رود. برای مثال در بازار خودرو یک دلال از یک ماشین پنجاه میلیونی نزدیک به ده میلیون یا بیشتر سود می برد و شاید سودی که دلالان کسب می کند بیشتر از سود کارخانه باشد

باید پذیرفت که دلال نه هزینه ای کرده و نه برای تولید زحمتی را متحمل شده است در ارتباط با سایر کالا ها هم وضع به همین شکل است و همان طوری که گفتم کشور بهشت دلال ها است.

بر کسی پوشیده نیست که تولید کنندگان به انحاء مختلف در کشور دچار مشکل هستند، چه از طرف وامهایی که گرفته اند و چه از طرف مشکلات تحریم ها و مشکلاتی که برای تهیه مواد اولیه با آن دست به گریبان هستند.

باید گفت که بحث افزایش قیمت ها بر فروش محصولات کارخانه ها تاثیرگذار است و بعضا مشکلات به وجود آمده باعث تعطیلی صنایع و تولیدات داخلی شده است و مجموع این اتفاقات باعث ایجاد مشکل در اشتغال و پایین آمدن نرخ رشد اقتصادی و درآمد ملی شده است.

در حال حاضر به جای رشد اقتصادی، صحبت از یک رشد منفی در اقتصاد کشور است که نتایج تأسف باری برای اقتصاد کشور به بار خواهد آورد.

بدون شک با رویه موجود امیدواری چندانی به اصلاح وجود ندارد و تنها اگر دولت و برنامه ریزان یک فضای باز سیاسی را ایجاد کند که در آن تمام اقشار و برنامه ریزان جامعه بتوانند به اظهار نظر و عقیده بپردازند و در یک رقابت برابر به قدرت برسند میتوانیم امیدی برای بهبود وضعیت کنونی داشته باشیم.

اگر دلی برای این فضای موجود میسوزانیم باید برای ایجاد اصلاح و تغییر نیاز به ایجاد یک تحول در دیدگاه ها و روش ها است و ما باید به ارزیابی خودمان بپردازیم و نتیجه مدیریتمان را مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

 

/ 0 نظر / 29 بازدید